Stres a seks. Jak stres wpływa na życie erotyczne?

 

Miłość fizyczna to delikatna sprawa, w której powodzenie nie zawsze zależy od uczuć kochanków, ich umiejętności, nastroju i namiętności. Eros i psyche są nierozerwalnie powiązane, dlatego spełnienie w seksie w dużej mierze zależy od kondycji psychicznej partnerów w danym momencie. Stres będzie więc miał wpływ na ich doznania. Odpowiadamy dziś twierdząco na pytanie: czy stres wpływa na seks, i omawiamy tego skutki. Świadomość tego faktu pozwoli Wam zapobiegać jego negatywnym skutkom i uniknąć frustracji z tym związanej. Chcemy jednak zaznaczyć, że również seks wpływa na stres, o czym nasi Goście przeczytają dalej.

Jak stres wpływa na życie erotyczne?

Na ogół stres niestety rujnuje nam życie erotyczne. W obliczu poczucia zagrożenia sytuacją życiową, co jest właśnie istotą stresu, silne emocje mogą powodować niechęć do zbliżeń fizycznych. W gorszym jeszcze przypadku osoba decyduje się na seks mimo wszystko i po prostu nie odczuwa z niego satysfakcji. Takie podejście prowadzić może do sytuacji, w której miłość fizyczna zamiast być utożsamiana z odprężeniem i przyjemnością stanowić będzie kolejny czynnik stresu.

Właściwie jak to się dzieje, że stres osłabia popęd i zmniejsza ochotę na seks? Decydują o tym nie tylko czynniki psychologiczne, ale także to, jak skonstruowane są nasze ciała. Kortyzol, nazywany hormonem stresu, wpływa na wzrost innego hormonu: prolaktyny. Ta z kolei odpowiada za pobudzenie seksualne. W normalnej sytuacji jej poziom wzrasta po orgazmie, czyli informuje organizm o zaspokojeniu. Kiedy jej wysoki poziom utrzymuje się długo przez stres, ciało odbiera to jako sygnał o nieustannym zaspokojeniu. To, co ewolucyjnie miało sens, bo powstrzymywało nas przed rozmnażaniem w sytuacji zagrożenia, teraz niestety staje się przeszkodą.

Tak się sprawy mają z punktu widzenia biologii. Jakie fizyczne objawy wpływu stresu na nasze pożycie miłosne, możemy zauważyć gołym okiem? U kobiet uniemożliwia rozluźnienie mięśni, powoduje suchość miejsc intymnych oraz skurcze, co utrudnia zbliżenie. Będzie też powodował trudności w osiągnięciu orgazmu. U mężczyzn natomiast między innymi spowoduje zaburzenia erekcji i problemy z wytryskiem. U obojga płci powoduje on: niskie libido czyli po prostu nie mamy na to ochoty.

Warto też wspomnieć o tym, iż stres sprawia że trudno nam skupić się na tu i teraz, co jest podstawowym warunkiem dobrego seksu. Osoba przeliczająca w głowie zdolność kredytową lub planująca spotkania dnia następnego nie będzie w stanie poświęcić uwagi Partnerowi i tym samym zamieni miłosny akt w mechaniczne powtarzaniu ruchów. Taka sytuacja w dłuższym horyzoncie czasu może prowadzić do tego, iż zaniedbywany Parter po prostu traci zainteresowanie seksem “od niechcenia”.

Jak życie erotyczne wpływa na stres?

Seks jest świetnym lekarstwem na stres, powoduje rozluźnienie mięśni, sprawia że łatwiej jest nam oderwać się od spraw codziennych i ułatwia zasypianie. Jak napisaliśmy powyżej niestety tu bardzo łatwo popaść w kolejną skrajność. Uczynienie z seksu czynności mechanicznej lub skierowanie popędu seksualnego na przypadkowo poznane osoby może prowadzić do całkowitego wypaczenia idei cielesnej miłości. W takiej sytuacji nie będzie to remedium, a bardzo niebezpieczna dla związku a nawet zdrowia aktywność.

Dlaczego seks pomaga na stres?

Po pierwsze dlatego, iż pozwala naszemu mózgowi skupić się na tu i teraz i zanurzyć w chwili zamiast trawić w głowie wszystkie problemy bieżącego dnia. Po drugie ponieważ orgazm powoduje między innymi dostarczenie  silnej dawki endorfin, powszechnie znanego hormonu szczęścia. Osiągamy więc efekt zjedzenia tabliczki czekolady tylko zamiast dostarczać do organizmu kalorie, spalamy je. Po trzecie ta sama prolaktyna, o której pisaliśmy wcześniej, uwalnia się po orgazmie i rozluźnia, powodując senność. Z tego właśnie powodu seks ułatwia zasypianie. Ponadto u kobiet  już same łóżkowe pieszczoty, zwiększają poziom oksytocyny. To hormon przywiązania, który stymuluje ufność i miłość, ma także wpływ na uległość i skłonność do współpracy.

Wreszcie, urozmaicone życie erotyczne zwiększa radość życia i daje osobie poczucie spełnienia. Tylko dbając o wszystkie sfery życia, nie tylko zawodowe ale także o dobre relacje miłosne jesteśmy w stanie osiągnąć poczucie spełnienia i pełnię zadowolenia z życia. O tym, jak takie obszary miłości fizycznej odkrywać, by się nią cieszyć, będziemy jeszcze w Releve pisać.

Podsumowanie

Stres stanowi niestety nieodłączną część naszego życia i nie jesteśmy w stanie funkcjonować tak, aby nas nie dotykał. Warto więc przed planowanym zbliżeniem być świadomym swojego stanu emocjonalnego i odpowiednio się przygotować. Jest wiele sposobów aby stres ograniczyć – pomóc może zmiana pracy, aktywność fizyczna czy zdrowa dieta. Jeśli źródła stresu nie chcemy bądź nie jesteśmy w stanie wyeliminować możemy stosować techniki relaksacyjne eliminujące stres, nie tylko po to, by cieszyć się satysfakcjonującym seksem ale też aby zapobiegać jego wpływowi na nasze życie. Oczywiście wyjściem z sytuacji jest również tymczasowe przesunięcie planów łóżkowych do momentu kiedy natężenie stresu spadnie. Nie jest to nic złego pod warunkiem, iż uczciwie porozmawiamy o tym z naszym Partnerem i wspólnie z nim zmierzymy się z problemem. Budowanie relacji przecież to proces dużo dłuższy niż jedna noc, a czasami lepiej spędzić wieczór na satysfakcjonującym oglądaniu seriali niż na wymuszonym seksie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *